Gražiausi žiedai, rožių krūmai – daktarui Vaclovui Intui!

2020-10-15
121602885_287201315581524_2920121303723734503_n.jpg
Gražiausi žiedai, rožių krūmai – daktarui Vaclovui Intui!

Taip šiųmečiam rugsėjui besibaigiant sakė Respublikinio Vaclovo Into akmenų muziejaus direktorė Gintarė Sakalauskienė: rugpjūtį Mosėdžio parke buvo planuotas rožyno atidarymas, bet jį, deja, kaip ir daugelį kitų renginių pakoregavo sugrįžęs Covid-19 virusas. Laiko aktualija, jog kone kasdien akmenuotojo Mosėdžio žinią muziejus pagarbiai dovanoja visoms besidominčioms žiniasklaidos priemonėms ir jų atstovams, tačiau kaip ir mūsų aplinka, taip ir V.Into sukurtas muziejus, nuolatos keičiasi.
Nors kiek kitokių šiemet būta metų, Akmenų muziejuje surengtos 6 parodos. Paskutinioji, Julitos Šiemaitės fotografijos paroda, spalio 5-19 dienomis veiks LR Seime, o nuo lapkričio mėnesio sugrįš į Skuodo rajono savivaldybę. Pasak G.Sakalauskienės, parodas surengti būtų sunku ir dėl kitos priežasties: rugsėjo 30-ąją pasirašoma įstaigos sutartis su rangovais pakeisti malūno pastato stogą. Galimai sulig šia diena Muziejus durų neužvers, tačiau lankytojų srautas bus sustabdytas, nors jų kaip reta šiemet būta gausu. Vien iki rugsėjo 16d. Mosėdžio muziejų jų apsilankė 14 tūkst. turistų. „Jei savo statistika kaip pernai būtų prisidėję ir parko švenčių dalyviai, tai bendras jų skaičius būtų seniai perkopęs 20 tūkst.“ – sako direktorė. Tą dieną, kai kalbėjomės, pasak jos, viena po kitos aplankė net 4 ekskursijos. Jos paprastai – iš toliau, ne iš Skuodo. Muziejų mėgsta mokiniai, čia vyksta įvairios edukacijos. Kaip paprastai, daugelis apsilanko su išankstine nuostata, jog kažin ko įstabaus čia nepamatys: „et, akmenys“. Tačiau pastebėtina, jog kone visų veidai šviečia, kai iš parko grįžta ir dėkoja, jog tikrai nesitikėjo, kad čia bus ir įdomu, ir labai gražu. Dar viena dalis lankytojų prisipažįsta čia yra buvę prieš 20 ar 30 metų.
Žiniai apie atsinaujinantį Mosėdį ir jo muziejų, pasak G.Sakalauskienės, labai pasitarnavo šį pavasarį palėpėje rastas akmeninis „lobis“. Puikus laimėjimas Mosėdžiui ir žurnalistės Dalios Juodčerytės naujai sukurtas, dokumentika paremtas, pasakojimas apie daktarą Vaclovą Intą. Net daugeliui tų įvykių amžininkų viskas buvę nauja, o ką besakyti apie šiandienos jaunimą… Muziejaus direktorei ypač prasmingai nuskambėjo V.Into išsakyta mintis, kad Akmenų muziejus niekada negali būti užbaigtas. G.Sakalauskienė neslėpė, jog įstaigos bičiulystė su žurnalistais svariai pasitarnauja – per čia apsilankiusiuosius vėliau sužino, sugrįžta jų kolegos. O dokumentinis filmas, kaip šiuo atveju, juk nekainavo, žinant kokios nemenkos kainos norint transliuoti reklamą.
Tačiau Muziejus aplink save stebi daug gerų iniciatyvų, kurios, kaip antai rožynas parke, skirtas V.Into 95-ajam gimtadieniui, liktų be viešo paminėjimo. Rožynui įkurti lėšų skyrė Skuodo rajono savivaldybė. Akmeninę dedikaciją iš akmens V.Into gimtadieniui pagamino jo geri bičiuliai – UAB „Kūlis. Metalo kojelę garbiai lentutei nukalė vietos kalvis Audrius Kasparas. Kiekvienas toks geranoriškas prisilietimas prie Akmenų muziejaus parko – tarsi savotiškas ačiū sumanytojui, kūrėjui. Žmonės neabejingi grožiui ir gėriui, tad jo pasekėjų gretos nemenksta, bet plečiasi. Šiemet ir vėl trąšomis- dovanomis parko augalus pamalonino ūkininkas Vytautas Ruikis. Dešimtmečio proga koloninį ąžuoliuką, kurį jai padovanojo Vidutė ir Vincas Samuilos, čia pasodino Mosėdžio miestelio bendruomenė. Moksleiviai akcijoje sodino dekoratyviuosius pūkenius. Muziejaus darbuotojai, stebintys spygliuočius, kurie išgyvena klimato kaitą, planuoja kuo šiuos reikėsią pakeisti. Kaip ir gausybę kitų darbų Mosėdžiui pagražinti. Antai šiemet pakeistas avarinis parko tiltelis, prieš porą metų nepatekęs į rekonstrukcijos projektą.
Mosėdiškių ir visų grožio mylėtojų akiratį pakeitęs V.Intas – ne tik Akmenų muziejaus įkūrėjas. Po šiai dienai vis naujoms turistų grupėms bandoma atskleisti šio žmogaus-orkestro moto: gamtininkas, ekologas, sveikos gyvensenos puoselėtojas.
Into 95-ajam gimtadieniui skirtas rožynas turėtų plėstis, sušvisti spalvomis. Ir progų ateityje prie jo nusifotografuoti kiekvienam turėtų rastis vis daugiau. Gal net, kaip sako muziejaus direktorė, ne tik krikštynų dalyviai, bet ir vestuvininkai pamėgs rožėmis apvainikuotas arkas. Šiemet rožėmis apsodintos ir masyviosios akmeninės arkos prie upės. Planuojama atnaujinti rožynus ir miestelio centre prie V.Into paminklo. Ir nieko prie to, kas ką tik paminėta, nepridursi – Mosėdį išgražinusiajam skirti gražiausi žiedai.
Laima SENDRAUSKIENĖ

© 2019 m. Respublikinis Vaclovo Into akmenų muziejus. Visos teisės saugomos.