Menu Close

Gimtadienio žvakelės liepsnojo atmintimi

Pasak Respublikinio V.Into akmenų muziejaus edukologės Akvilės Stonkuvienės, nors ir visas veiklas apsunkinusiomis korona viruso pandemijos aplinkybėmis, visgi Muziejaus įkūrėjo gimtadienis lapkričio14-ąją paminėtas deramai. O konkursas „ 95 gimtadienio žvakutės“ sulaukė net 85 jaunųjų dalyvių, kuriems, rengėjų manymu, ypač svarbu ne tik patiems žinoti iškilią Mosėdžio asmenybę, o ir ta žinia su bendraamžiais dalintis.
-Kaip kilo sumanymas paminėti garbųjį Mosėdžio gydytoją? Kaip sekėsi tą idėją įgyvendinti?
Akvilė Stonkuvienė: – Kadangi 2020-ieji Akmenų muziejui ypatingi jo įkūrėjo 95-ojo gimtadienio data, Muziejus , savaime suprantama, nuošalėje likti negalėjo. Graudžiai simboliška, kad tokios paminėjimo aplinkybės teko Žmogui, pačiam daug jėgų atidavusiam, kad visi būtų sveiki. Tačiau jos tik dar daugiau skatino prisiminti nuveiktus darbus. O viskas išplaukia iš to, kad žinią apie Vaclovą Intą būtina tęsti. Nors vyresnieji ir žino, bet jauni ir šiandieniai mažieji, jau turi pasiklausinėti mamų ir tėčių, mokytojų. Kartais glumina keliautojų klausimai: kodėl verta važiuoti į Mosėdį, kur jisai yra arba kas tas Akmenų muziejus?
Sutapo, kad rugsėjo mėnesį Skuodo rajono savivaldybė skelbė konkursą pretenduoti į projektus neformaliose veiklose. Kadangi didžioji dauguma Muziejaus lankytojų – jaunuomenė, į tokį pakvietimą atkreipėme dėmesį. Nors spaudė terminai ir reikėjo nemažai padirbėti, sėkmė aplankė – mūsų parengtą projektą patvirtino. Esame dėkingi konkurso vertintojams, kad mūsų idėja patikėjo, todėl visos projekto veiklos buvo finansuotos Skuodo rajono savivaldybės.
-Papasakokite apie tą projektą.
A.S.– Ieškojom sprendimo, kaip padaryti, kad vaikai užsinorėtų į muziejų, juo domėtųsi. Tad toks noras turėjo ateiti per trejopo pobūdžio veiklas: edukacijų ciklą, muziejaus naktį lapkričio 14-ąją bei organizuojamą konkursą „ 95 gimtadienio žvakutės“. Nors sumanymai popieriuje buvo vienokie, juos įgyvendinant atsirado pokyčių. Konkurse galėjo dalyvauti visų rajono bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviai, taip pat užsiimantys neformaliomis veiklomis. Bene labiausiai mes kaip rengėjai nerimavome, ar bus tų dalyvių. Nes veikla – virtualioje erdvėje. Tačiau didžiausiai visų mūsų nuostabai, jų atsiliepė net 85-eri(šaukt). Pirmą kartą organizuojamas toks konkursas pasisekė, pateisino organizatorių lūkesčius. O kad yra gero noro, viliamės, kad jo idėją bus galima tęsti ir kitais metais.
Dalyvauti galėjo visos amžiaus grupės – nuo darželinuko iki gimnazisto. Rengėjų manymu, labai svarbu, kad apie Vaclovą Intą žinotų visi – ir augantys, ir iš mokyklos po Lietuvą išsibarstę. Kad galėtų didžiuodamiesi pasakoti kitiems apie Skuodo krašto Akmenų karalystę. Rengiant projektą buvo sumanyta begalė edukacijų, norėjosi su mokinais susitikus labai daug apie ką pakalbėti. Tačiau tuos pokalbius irgi teko perkelti į virtualią erdvę. Mokytojai su mokiniais į edukacijas virtualiai registravosi, neišsibaidė. Tad tos nuotolinės žinios buvo apie mineralus juvelyriškoje, fosilijų, augančių kristalų, mineralų gamybą. Būta išsamios pažinties su plačia Mosėdžio akmenų karalija, Muziejumi. Visą šią „akmeninę“ pažintį labai praturtino gerai žinomo Lietuvoje mineralogo Arūno Kleišmanto paskaita apie pasaulio spalvotųjų brangakmenių telkiniu. Labai geranoriškai į mosėdiškių kvietimą skaityti paskaitą lektoriui klausytojus mokinius sutelkti padėjo Mosėdžio gimnazijos mokytojas ekspertas Virgilijus Pajarskas. Panašių veiklų kraitė iki galo neišsemta, jų dar planuojame.
– Papasakokite kaip pavyko tokiame gausiame konkurso dalyvių būryje išaiškinti geriausių darbų autorius?
A.S. –Šiam tikslui padėjo sudaryta įvairių sričių atstovų komisija: Skuodo meno mokyklos mokytojas metodininkas, dailininkas Rimantas Eidėjus, Skuodo rajono kultūros centro Mosėdžio skyriaus renginių organizatorė Bronislava Gadeikienė, Mosėdžio seniūnė Jolanta Ažondenienė, Mosėdžio miestelio bendruomenės pirmininkė Jadvyga Laureckienė ir V.Into akmenų muziejaus edukologė Akvilė Stonkuvienė. Labai svarbu pažymėti, kad tuose darbuose buvo gyva Akmenų muziejaus įkūrėjo dvasia, iš darbelių kalbėjo žalias parkas, didingi akmenys, Muziejus, Daktaras, netgi jo asmens tapatybės dalis – dviratis, su kuriuo apkeliautos ne tik Mosėdžio apylinkės, bet ir gerokai toliau. Kad tokie vaizdiniai vėl beldėsi į vaikų vaizduotę, labai ačiū jų auklėtojoms ir mokytojams. Kadangi konkurso dalyvių amžius įvairuoja, mažiesiems nugalėtojams nuspręsta padovanoti Klaipėdos lėlių teatro edukaciją ir susitikimą su tikrais aktoriais. Konkurso vyresnieji nugalėtojai būsiantys apdovanoti 100 eurų rėmėjų dovana (geradaris rėmėjas panoro likti nežinomas). Juolab, kad 17-18 metų kategorijoje būta dviejų darbų, kurie buvo vienodai svarbūs. Vėliau visų nugalėtojų darbai bus viešinami Muziejaus internetiniame puslapyje, o puikūs, nors ir konkurso nelaimėję 20 darbelių, būsiantys įrėminti ir taps paroda.
Be to visiems konkurso dalyviams ir lapkričio 27-osios 19val. Padėkos koncertas – vietoje rankos paspaudimo, tačiau kartu su žinia, kad yra šaunus jaunųjų kūrėjų ir jų mokytojų būrys, kuriems svarbus daktaras Vaclovas Intas.
– Dėkoju už atsakymus.
Kalbėjosi žurnalistė Laima SENDRAUSKIENĖ
Autorės nuotraukose konkurso „95 gimtadienio žvakutės“ geriausi darbai.
Konkurso laimėtojai:
1. Mosėdžio lopšelis darželis, 4 metų grupė “Ančiukai”, vyresn. mokytoja Daiva Drąsutienė, vyresn. meninio ugdymo mokytoja Vita Pajarskienė.
2. Mosėdžio gimnazijos 3b klasė, mokytoja Aldona Kidykienė.
3. Aurimas Laureckis, Mosėdžio gimnazija, 8 kl., mokytoja Liuda Alšauskaitė.
4. Akvilė Sėlenytė, Mosėdžio gimnazija, 10 kl., mokytojos – Lina Sėlenienė, Rasma Staškuvienė.
5. Austėja Jonkutė, 17 m., Mosėdžio gimnazija, mokytoja Jurgita Petrauskienė.
Žygimantė Riepšaitė, 18 m., Mosėdžio gimnazija, mokytoja Jurgita Petrauskienė.
Skip to content